NEWSLETTER - #3 - luty 2020

Facebook
E se lo spirito imprenditoriale potesse dare slancio alla tua carriera? Scopri Yess!

YESS, również dla Ciebie!

Słów kilka o projekcie

 

Projekt „YESS - Youth Enterprise Shadowing Schemes” (Erasmus + KA2: Partnerstwo strategiczne, Młodzież) wspiera walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi, które jest wysokie we wszystkich zaangażowanych w partnerstwo krajach (Polska, Włochy, Grecja i Cypr). Jednocześnie projekt ma na celu wpłynięcie na ich decyzję i karierę zawodową, która ma być kontynuowana poprzez wzbogacenie zrozumienia praktycznych aspektów przedsiębiorczości i samozatrudnienia poprzez zaangażowanie ich w tak zwane „Enterprise Shadowing Schemes” (E.S.). Programy takie w wielu krajach okazały się być skutecznym procesem edukacyjnym służącym nabywaniu umiejętności przedsiębiorczych i inspirowaniu przyszłej kariery zawodowej.

 

Zakłada się, że projekt będzie miał znaczący wpływ na młodzież, uczestniczące w nim organizacje, decydentów politycznych, społeczności lokalne, ponieważ jego głównym celem jest zmniejszenie istniejącej luki w wiedzy, zapewnienie świadomości kluczowych koncepcji i możliwości oraz wyposażenie młodych ludzi w narzędzia potrzebne do prowadzenia skutecznej działalności przedsiębiorczej.

YESS training

W październiku i listopadzie 2019 roku w każdym z krajów partnerskich wybrano po 20 młodych ludzi (osoby w wieku 18-30 lat), którzy wzięli udział w następujących działaniach:

 

  • 15-godzinne szkolenie bezpośrednie m.in. na temat podstaw przedsiębiorczości, programów finansowania i sposobu zakładania firmy;
  • otrzymali dostęp do platformy e-learningowej z możliwością pogłębienia tematów na podstawie szkolenia;
  • odwiedzili lokalne przedsiębiorstwa, aby w ciągu 5 dni mogli zaobserwować charakter pracy w nich panujący, przekonać się, czy jest to miejsce pracy, którym potencjalnie byliby zainteresowani.

 

Ponadto, w tygodniu od 18 do 22 listopada 2019 r. dwunastu uczestników projektu z czterech krajów spędziło 5 dni w instytucjach goszczących w Kielcach. Był to dla nich owocny czas, podczas którego mieli możliwość zrozumienia funkcjonowania instytucji goszczących, wymiany doświadczeń między sobą oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat aspektów przedsiębiorczości w sposób nieformalny. W ramach programu mobilności w Polsce odwiedzili trzy instytucje:

  • Kielecki Park Technologiczny (instytucja publiczna);
  • EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.(podmiot prywatny);
  • Fundacja Studio TM (organizacja pozarządowa).

 

W trakcie powyższych wizyt zapoznani zostali ze wszystkimi rodzajami sektorów w Polsce (instytucja publiczna, podmiot prywatny i organizacja pozarządowa). Uczestnicy wzięli udział w prezentacji przedsiębiorstw, której celem było zapoznanie ich z ideą każdej instytucji goszczącej, a ponadto mieli możliwość obserwacji pracowników w ich środowisku pracy, zrozumienia polityki i struktury każdej instytucji oraz ogólnej idei funkcjonowania rynku w Polsce. Zadawali wiele pytań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w Polsce, źródeł finansowana działalności, wymaganych umiejętności do pracy w określonym miejscu itp.

 

Dodatkowo grupa wzbogaciła swoją wiedzę dzięki rozmowom koordynatorem, podczas których porównywano swoje doświadczenia z krajów, w których uczestniczyli w tygodniach stażu towarzyszącego. Był to naprawdę owocny czas – 5 dni nauki nowych rzeczy, poznawania polskiego rynku, wymiany doświadczeń i podnoszenia umiejętności przedsiębiorczych.

 

Co na nas czeka w przyszłości?

 

Konferencja zamykająca projekt odbędzie się 21 lutego 2020 r. w Grecji. Dodatkowo w marcu 2020 r. partnerzy zorganizują lokalne, ogólnokrajowe wydarzenia, aby zaprezentować wyniki projektu nie tylko osobom pracującym z młodzieżą i młodym ludziom, ale także innym zainteresowanym stronom. Wydarzenia te skupią się w szczególności na prezentacji projektu, co przyczyni się do rozwoju umiejętności przedsiębiorczych młodzieży w społecznościach lokalnych i europejskich. Uczestnicy spotkają się w celu wymiany pomysłów i doświadczeń na tematy związane z projektem YESS oraz wyników badań. W konferencji wezmą udział młodzi ludzie, osoby pracujące z młodzieżą, eksperci, specjaliści i trenerzy, zainteresowane strony, aby lepiej promować projekt i zapewnić ich udział w jego trwałości.

Planowane rezultaty:

 

  • Raporty dotyczące wykorzystanie metody „job shadowing” w krajach zaangażowanych w projekt

  • Materiały szkoleniowe zamieszczone na platformie e-learningowej

  • Platforma elearningowa YESS – otwarta platforma obsługiwana przez Moodle

 

Partnerstwo w ramach projektu tworzą: 

  

  • Lider projektu: Stowarzyszenie Integracja i Rozwój (SIR) (Poland) 
  • APOPSI Information Technology, Consulting & Training Services S.A. (Greece) 
  • Centro per lo Sviluppo Creativo “Danilo Dolci” (Italy) 
  • Enoros Consulting Limited (Cyprus)  

Zapraszamy do kontaktu:

k.zapala@sir.com.pl (SIR,Poland)

 

Bądźcie na bieżąco! Zapraszamy na stronę internetową projektu:

yess-project.eu
Partners YESS
 
Erasmus+ Logo

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsi­ble for any use which may be made of the information contained therein

Facebook

© YESS


Newsletter developed by Centro per lo Sviluppo Creativo Danilo Dolci

 

 

View web version | Unsubscribe